
Kezdőknek olyan gyógynövényeket ajánlott választani, amelyek könnyen termeszthetők és sokoldalúan felhasználhatók. Népszerű választások lehetnek a menta, kamilla, citromfű, bazsalikom, rozmaring, levendula és kakukkfű. Ezek a növények nemcsak egészségesek, hanem ízletes fűszerként is használhatók.
A gyógynövények termesztése mindkét helyszínen lehetséges. Egy balkonládában is nevelhetsz néhány kiválasztott növényt, ha nincs saját kerted. A balkonládák praktikusak, könnyen megközelíthetők és áthelyezhetők. Ugyanakkor egy kert sokkal több lehetőséget kínál nagyobb méretű és számú gyógynövény termesztésére.
A gyógynövények gondozása viszonylag egyszerű. Biztosítsd számukra a megfelelő talajt, napfényt és öntözést. Figyeld az egyes növények sajátos igényeit. A betakarításnál gyűjtsd össze a teljes növényt vagy csak a leveleit/virágait az adott faj szerint. A reggeli órák a legalkalmasabbak a betakarításra, mikor még frissek a növények.
A betakarított gyógynövényeket szárítani és tárolni kell a hosszú távú felhasználáshoz. A szárítás történhet szobahőmérsékleten, árnyékos helyen vagy akár sütőben is alacsony hőmérsékleten. A szárított növényeket tárold légmentesen záró edényekben, hűvös, sötét helyen. Így akár egy évig is eltarthatók.
A saját termesztésű gyógynövényekből friss és egészséges teákat készíthetsz. Keverj össze különböző növényrészeket (levelek, virágok, termések) az ízlésed szerint. Forrázd le forró vízzel a keveréket, és hagyd állni néhány percig. Fogyasztáskor ízesítheted mézzel vagy citrommal is.
A gyógynövények remek alapanyagok házi készítésű kozmetikumokhoz is. A levendula, kamilla és citromfű kiváló a hámlasztó és nyugtató arcpakolásokhoz. A mentából frissítő arctonik készíthető. Az aloe vera pedig tápláló és hidratáló hatású a bőrre.
Számos fűszernövény, mint a bazsalikom, rozmaring vagy kakukkfű, amellett hogy ízletes fűszerként szolgál az ételeidben, gyógyhatással is rendelkezik. Készíthetsz belőlük teát, tinktúrákat vagy felhasználhatod őket kozmetikumok alapanyagaként.
Érdemes egy saját gyógynövény kalendáriumot vezetni, melyben nyomon követheted a növények gondozását, betakarítását és felhasználását. Jegyezd fel, hogy mikor ültetted el őket, mikor öntözted, mikor szedted le a termést. Így mindig tudni fogod, mikor érik be egy-egy növény, és mikor kell újratelepítened.