
A fókuszálási gyakorlatok célja, hogy fokozatosan változtassuk a szemünk fókusztávolságát. Ez segít izmosítani a szemizmokat és javítja a látásélesség rugalmasságát. Például nézzünk egy távoli tárgyra, majd fokozatosan közelítsük tekintetünket egy közelebb lévő tárgyra. Tartsuk a fókuszt pár másodpercig, majd tekintsünk vissza a távoli tárgyra.
A szemmozgató gyakorlatok célja, hogy mozgásban tartsuk a szemizmokat. Nézzünk körbe a szemünkkel, lassan és fokozatosan, lehetőleg a lehető legnagyobb mozgástartományon. Másik gyakorlat, hogy írjuk le a szemünkkel a betűk alakját a levegőben. Ezek a gyakorlatok rugalmassá teszik a szemizmokat és javítják a koordinációt.
Az akupresszúra bizonyos pontjainak masszírozása enyhítheti a szemfáradtságot és fejfájást. A szemöldök közepén, a szemhéjak fölött és az orr tövénél lévő pontok stimulálása javíthatja a vérkeringést és ellazíthatja a szemizmokat. Óvatosan masszírozzuk ezeket a pontokat pár percig.
A számítógép előtt töltött hosszú órák szárazzá és fáradttá tehetik a szemeket. Pihentessük a szemünket rendszeresen azzal, hogy eltávolítjuk tekintetünket a képernyőről és elnézünk valami távolabbit. A megfelelő képernyőtávolság és -magasság, valamint a megfelelő megvilágítás csökkentheti a szemterhelést.
A távoli tárgyak nézése segít ellazítani a szemizmokat és javítja a szemek alkalmazkodóképességét. Nézzünk ki az ablakon és fókuszáljunk egy távoli tárgyra, például egy épületre vagy fára. Tartsuk a tekintetünket pár másodpercig, majd váltsunk egy közelebbi tárgyra.
A gyengéd szemmasszázs javíthatja a vérkeringést és ellazíthatja a feszes szemizmokat. Helyezzük ujjainkat a szemhéjakra, és masszírozzuk óvatosan körkörös mozdulatokkal. Másik technika a szemhéjak gyengéd dörzsölése az ujjbegyekkel, felfelé és lefelé mozgással.
Bizonyos vitaminok és ásványi anyagok, mint a C-vitamin, E-vitamin, cink, lutein és zeaxantin, hozzájárulhatnak a jó látáshoz. Ezeket megtaláljuk a zöldségekben, gyümölcsökben, olajos magvakban és egyes táplálékkiegészítőkben. Fontos azonban konzultálni orvosunkkal a megfelelő adagolásról.
Az olvasáshoz megfelelő megvilágítás szükséges a szemterhelés csökkentése érdekében. A legjobb, ha oldalról érkezik a fény, és nem vakít vagy látszódnak árnyékok. Az ülőpozíció is fontos: tartsuk a könyvet vagy lapot kb. 30-40 cm távolságra, és pihentessük a szemünket rendszeresen.